O oleju rzepakowym

Codziennie spożywanie ok. 2 łyżek oleju rzepakowego całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na kwas linolenowy (ALA) z rodziny omega-3.

ODMIANY RZEPAKU

odmiany rzepaku

W Polsce i Europie uprawiane są odmiany rzepaku podwójnie ulepszonego. Co to oznacza? Odmiany te są pozbawione kwasu erukowego i mają obniżoną dziesięciokrotnie zawartość szkodliwych związków siarkowych zwanych glukozynolanami w stosunku do odmian poprzednio uprawianych. Co więc zawiera olej rzepakowy produkowany obecnie? Aktualnie produkcja oleju rzepakowego daje nam produkt, który posiada zwiększoną zawartość kwasów: oleinowego, linolowego (omega-6) oraz linolenowego (omega-3). Przy hodowli wspomnianych odmian podwójnie ulepszonych wykorzystuje się naturalną zmienność genetyczną bez uciekania się do korzystania z obcego DNA. W Polsce i Europie nie uprawia się odmian rzepaku genetycznie modyfikowanego (GMO).

Skład oleju rzepakowego

Skład oleju rzepakowego

Olej rzepakowy to bogate źródło kwasów tłuszczowych nienasyconych: omega-6 i omega-3. Stanowią one blisko 30 % składu oleju. Dodatkowym plusem jest stosunek obu kwasów do siebie, który wynosi 2:1 i jest idealny z punktu widzenia żywieniowego. Olej rzepakowy zawiera najmniej spośród wszystkich olejów roślinnych niekorzystnych z punktu widzenia żywieniowego nasyconych kwasów tłuszczowych. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność oleju rzepakowego stanowią obecne w nim witaminy: E i K oraz prowitamina A. W naszej diecie deficytowe są kwasy Omega-3, a olej rzepakowy wyróżnia się największą zawartością tych kwasów spośród popularnych tłuszczów roślinnych.

10 powodów dla których warto używać oleju rzepakowego w kuchni

1. Zawiera aż 10 razy więcej omega-3 niż oliwa z oliwek.

2. Jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin E i K.

3. Jest doskonałym tłuszczem do smażenia na patelni oraz w głębokim tłuszczu.

4. Ma dobrą wytrzymałość na zmiany termiczne zachodzące podczas gotowania, smażenia i pieczenia.

5. Ma neutralny zapach oraz smak, ale wydobywa i podkreśla smak potraw.

6. Idealnie sprawdza się jako baza dressingów do sałatek.

7. Ze względu na dobre właściwości wypiekowe idealnie sprawdza się w pieczeniu ciast.

8. Używając go można wykonać uwielbiany przez Polaków majonez, którego bazą jest olej rzepakowy.

9. Dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy olej rzepakowy zachowuje świeżość przez dłuższy czas.

10. Jest ogólnodostępny i stosunkowo tani.

informacje o oleju

Produkcja oleju rzepakowego w Unii Europejskiej

produkcja oleju w unii europejskiej

Produkcja rzepaku w Unii Europejskiej

produkcja rzepaku w unii europejskiej

Olej rzepakowy - „oliwą północy”

Olej rzepakowy ze względu na wysoką, najbardziej zbliżoną do oliwy z oliwek zawartość kwasów jednonienasyconych z rodziny omega-9 – głównie oleinowego nazywany jest „oliwą północy”.Mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego spożywają dużo owoców morza i ryb, które są źródłem kwasów z rodziny omega-3. Mieszkańcy środkowej i wschodniej Europy oraz basenu Morza Bałtyckiego jedzą znacznie mniej tych produktów, ale mają swoją oliwę północy. Spożywając 2 łyżki dziennie oleju rzepakowego dostarczamy odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3 w stosunku 2:1, które korzystnie wpływa na naszej zdrowie.

kwas oleinowy

Rafinowany czy tłoczony na zimno?

Rafinowany czy tłoczony

Czasami zastanawiamy się czym się różnią oleje rzepakowe rafinowane od tych tłoczonych na zimno. Profil kwasów tłuszczowych jest identyczny. Witaminy E i K są dostępne w podobnym stężeniu zarówno w oleju rzepakowym rafinowanym jak i tym tłoczonym na zimno. No dobrze, ale skoro składy obu olei są podobne to na czym polega różnica jeżeli chodzi o olej tłoczony na zimno a rafinowany? Olej tłoczony na zimno najlepiej stosować na zimno, a więc np. do sałatek lub dodawać pod koniec gotowania. Natomiast na oleju rafinowanym możemy smażyć i piec w wysokich temperaturach, ale również stosować do sałatek. Możliwość zastosowania oleju rafinowanego w wysokich temperaturach w kuchni wynika z faktu, że w wyniku oczyszczenia został on pozbawiony substancji, które nie powinny być podgrzewane, co pozwala wykorzystywać go do tak szeroko w kuchni.

Historia wartościowego oleju roślinnego Północnej Europy

Historia oleju

Pierwsze wzmianki o uprawie rośliny z gatunku oleistych - rzepiku możemy datować na 3000 rok p.n.e. W tym czasie w Indiach znane już były nasiona tej rośliny. Grecy, Rzymianie i Chińczycy w swoich opracowaniach, wymieniają ten gatunek 500-200 lat p.n.e. W Polsce natomiast nasiona roślin oleistych odkryte zostały w osadach pochodzących z X wieku. Już wtedy używano ich w gospodarstwach rolnych. Z biegiem czasu coraz mocniej rozwijała się świadomość i wiedza dotycząca rzepiku w innych Państwach. W XIII wieku rozpoczęto uprawę tego surowca na terenie Europy Zachodniej i Alp.

Czemu kwasy omega – 3 są ważne

Więcej informacji

Olej rzepakowy źródło witaminy E i K

Więcej informacji

Tłuszcze w żywieniu dzieci

Więcej informacji