Eksperci o oleju

Zapraszamy do zapoznania się wypowiedziami ekspertów, czołowych przedstawicieli z różnych dziedzin (lekarze, dietetycy, szefowie kuchni) na temat oleju rzepakowego.

Monika Mrozowska

Monika Mrozowska

Ambasadorka kampanii

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Przez lata olej rzepakowy był spychany na margines, wypierany przez mody na inne tłuszcze takie jak oliwa z oliwek, olej ryżowy, czy kokosowy.

Rzepak, długo niedoceniany, w końcu wraca do łask i gości nie tylko na fotografiach, bo pola usłane żółtymi kwiatami aż się proszą, by na ich tle zrobić sobie zdjęcie. Poza walorami wizualnymi, zaczęliśmy przede wszystkim doceniać jego właściwości zdrowotne i smakowe. Delikatny smak idealnie komponuje się w dressingach, na oleju rzepakowym możemy też smażyć albo dodawać go do pieczenia. To również doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych a także... antyoksydantów, które dosłownie odmładzają nasz organizm!

Cieszę się, że przede wszystkim w końcu przestaliśmy się bać tłuszczów, bo są one niezbędne w naszej diecie, ale warto wybierać te, które są dla nas najlepsze. Olej rzepakowy z pewnością się do nich zalicza. To nasza "polska oliwa" "złoto w płynie". Aż żal z takiego daru naszej polskiej natury nie korzystać..."

Andrzej Polan

Andrzej Polan

Ambasador kampanii

Uwielbiam ten czas kiedy jeżdżąc po Polsce mogę podziwiać kwitnące na żółto pola rzepaku. Krajobrazy w kolorze rzepaku - iście nieziemskie. Wiem, nic nie trwa wiecznie, kwiaty przekwitają, rzepak dorośleje
i poddawany jest tłoczeniu, by powstać mógł olej rzepakowy, często nazywany złotem północy. W kuchni doskonałość przez duże D.

U mnie służy niemal do wszystkiego: smażenia, duszenia, pieczenia, przygotowywania majonezów, dresingów czy jako zwykły dodatek do sałaty, ale wymieszany wcześniej z sokiem z cytrusów lub polskich zamienników tych owoców jak chociażby pigwy. Włosi, Hiszpanie, Grecy szczycą się swoim złotem, jakim jest oliwa, a my mamy nasz bezcenny olej rzepakowy. Rzekłbym nawet, że jesteśmy w bardziej komfortowej sytuacji, bo nasz olej rzepakowy jest o wiele bardziej delikatnym, uniwersalnym dodatkiem do tego co w kuchni przygotowujemy. Subtelny dodatek dający efekt murowany. Zawsze!
A z oliwą bywa różnie…

Dla mnie bycie Ambasadorem kampanii "Olej Rzepakowy Skarbem Europy" to nie lada zaszczyt, lubię podpisywać się tylko pod tym co sobie cenię, lubię dzielić się opiniami wyłącznie o dobrych produktach. W tym przypadku, mam do czynienia z czarodziejem w kuchni, magikiem dla naszego zdrowia i kosmetologiem dla naszej urody, dlatego z przyjemnością i przekonaniem polecam olej rzepakowy.

Prof. dr. hab. Piotr Socha

Prof. dr hab. Piotr Socha

Centrum Zdrowia Dziecka

Tłuszcze odgrywają istotną rolę w rozwoju niemowląt. Już na wczesnym etapie rozwoju dziecko potrzebuje kwasów omega-3 (są one w składzie mleka matki), a szczególnie ważny jest kwas dokozaheksaenowy. Poza kwasem dokozaheksaenowym dostarczanym w pokarmie matki lub
w mieszankach dla niemowląt, należy uwzględnić inne nienasycone kwasy tłuszczowe. Należy podkreślić, że w oleju rzepakowym jest nawet 10 razy więcej kwasów omega-3 niż w oliwie z oliwek i warto wprowadzić go do diety dziecka wraz z produktami uzupełniającymi- najczęściej od 6. miesiąca życia. W drugim półroczu życia dziecka coraz większa rolę odgrywają produkty uzupełniające- takie jak zupy jarzynowe. Mama musi wówczas zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktów, zapewniających najlepsze składniki odżywcze dla dziecka.
W drugim roku życia dziecko powinno stopniowo przechodzić z diety niemowlęcej na zdrową, zbilansowaną dietę zbliżoną do tej, którą stosują (dobrze odżywiający się) dorośli.

Prof Artur Mamcarz

Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz

Kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawski Uniwersytet Medyczny

Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Tłuszcze roślinne pomagają utrzymać jego stężenie w normie. Dla mieszkańców basenu Morza Bałtyckiego olej rzepakowy jest skarbem północy i zalecanym tłuszczem, bo cechuje się idealną z punktu widzenia potrzeb żywieniowych proporcją kwasów omega-3 do omega-6 tj. 1:2.
Już 2g ALA (omega-3) i 4g LA (omega-6) zawarte w około 2 łyżkach oleju rzepakowego dziennie pomogą nam utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. A zatem wprowadzenie oleju rzepakowego do codziennej diety może przyczynić się do obniżenia ryzyka choroby wieńcowej.

Krzysztof Krygier

Prof. dr hab. Krzysztof Krygier

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

Ciągle są wątpliwości jaki tłuszcz jest najlepszy do smażenia. Odpowiedź jest jedna: zdecydowanie rafinowany olej rzepakowy.
I niezbędne wyjaśnienie: dlaczego? Otóż rzepakowy olej rafinowany spełnia dwa podstawowe wymagania – po pierwsze jest najzdrowszym a przy tym bardzo stabilnym tłuszczem. Najzdrowszym, bo zawiera najlepszy skład kwasów tłuszczowych, przede wszystkim ze względu na najniższą zawartość niekorzystnych zdrowotnie nasyconych kwasów tłuszczowych, ponadto ma bardzo wysoką zawartość przeciwutleniaczy, szczególnie tokoferoli (wit. E). Dzięki nim jest taki stabilny i też zdrowy. Rafinowany olej rzepakowy jest neutralny w smaku
i zapachu, a więc nie wpływa na smak smażonych potraw. Ponadto kanadyjskie badania (Canola Council of Canada) podają, że potrawy smażone na oleju rzepakowym zawierają o ok. 5-10% mniej tłuszczu. Podsumowując, jedząc produkty smażone na oleju rzepakowym spożywamy zdrowy tłuszcz, pamiętając aby smażyć jednorazowo, ale nawet do 20 minut, wtedy olej będzie na pewno niezmieniony czyli zdrowy.

Hanna Stolińska

dr Hanna Stolińska

dietetyk kliniczny

Tłuszcze, kiedyś mocno krytykowane, dziś wróciły do łask, ale tak jak węglowodany proste i złożone, wrzucane są do jednego worka. Najbardziej pożądane ze względów zdrowotnych i niestety bardzo niedoborowe w diecie Polaków to tłuszcze zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 3. Wpływają one na prawidłową gospodarkę lipidową organizmu. Przeciwdziałając rozwojowi, jak i wspomagając leczenie chorób układu krążenia przede wszystkim poprzez wpływ na utrzymanie prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi.

Niezbędne są również do prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci oraz odpowiedniej pracy układu nerwowego i narządu wzroku. Produktem będącym najlepszym źródeł kwasów tłuszczowych omega 3 (obok tłustych ryb morskich) jest olej rzepakowy. Doceniany również za łagodny, przyjemny smak i zapach, zawartość naturalnych antyoksydantów- tokoferoli oraz wysoką stabilność oksydacyjną, dzięki, której bardzo dobrze nadaje się do obróbki termicznej. Nie bez powodu olej rzepakowy nazywany jest ,,polską oliwą’’. W mojej kuchni to stały bywalec przede wszystkim podkreślający smak pieczonych i duszonych warzyw oraz nadający kremową konsystencję i wzbogacający wartość domowych past na bazie roślin strączkowych.

Anna Bronczyk-Puzon

dr Anna Brończyk-Puzoń

dietetyk kliniczny

Według badań naukowych istotnym elementem żywienia w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego wcale nie jest ilość ogólna tłuszczu w diecie, lecz jego rodzaj. Jak się okazuje zastąpienie 1% wartości energetycznej diety pochodzącej z nasyconych kwasów tłuszczowych kwasami jedno i wielonienasyconymi zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca aż o 2-3%! Dodatkowo wielonienasycone kwasy tłuszczowe obniżają stężenie złego cholesterolu tj. frakcji LDL oraz trójglicerydów we krwi, tym samym istotnie poprawiając stan zdrowia pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Szczególnie ważne staje się spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego z rodziny omega 3, znajdujących się między innymi w rzepaku. Prozdrowotne efekty stosowania olejów są widoczne dopiero przy ich długotrwałym stosowaniu, zasadne wydaje się rekomendowanie oleju rzepakowego jako głównego źródła cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych dla naszego serca.

Aneta Lancuchowska

Aneta Łańcuchowska

dietetyk

Olej rzepakowy zawdzięcza swoją popularność i uznanie na polskich stołach nie tylko ze względu na swoją uniwersalność, ale również niepowtarzalne wartości odżywcze. Doskonale nadaje się do smażenia jak również jako dodatek do sosów i sałatek. W jego składzie znajdziemy natomiast nie tylko cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe w tym, w idealnej proporcji kwasy omega-6 do omega-3, ale także witaminy i przeciwutleniacze. Olej rzepakowy jest źródłem witaminy K, która przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Ponadto jest bogatym źródłem witaminy E niezastąpionej w ochronie naszego DNA oraz antyoksydantów wymiatających z naszego organizmu nadmiar wolnych rodników. Wzbogacając dania o olej rzepakowy dbasz o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Cristina Catese

Cristina Catese

Szef kuchni w Akademii Kulinarnej Whirlpool

Jako chef kuchni zwracam szczególną uwagę na jakość produktów, których używam. Olej rzepakowy jest neutralny i dlatego sprawdza się w kuchni do przygotowania wielu różnych potraw – słonych
i słodkich. Jest źródłem wartościowych nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega -6 i Omega -3 oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zwłaszcza witamy E. Sprawdzi się jako dodatek do sałatek oraz smażonych potraw. Lubię go też za to, że jest lekki i nie zaburza smaku innych składników w czasie gotowania, smażenia
i pieczenia.

Agata Wojda

Agata Wojda

Szef kuchni w restauracji FEST Port Czerniakowski

Olej rzepakowy daje genialne możliwości smakowe nadając się idealnie do smażenia i obróbki ciepłej jak i świeżo wyciskany jest kapitalny do najprostszego maczania w nim kawałka razowego chleba. Ma orzechowy zapach, łagodne nuty smakowe, niezwykły kolor i konsystencje esencjonalną. Zawsze na półce w restauracji mam olej rzepakowy ulubionych producentów i chwałę się nim nawet w opisie dań.

Maciej Nowicki

Maciej Nowicki

Szef Kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dlaczego lubię olej rzepakowy? – Uważam oleje rzepakowe za jedne z najlepszych olejów roślinnych jakie znam. Po pierwsze nie są tak inwazyjne smakowo jak tłuszcze mięsne więc idealnie nadają się do dań wegetariańskich. Po drugie, znakomicie sprawdzają się w sałatach, surówkach i jako baza do dressingów. Niektóre oleje rzepakowe mają tak piękny kolor, że są ozdobą talerza bez jakiejkolwiek obróbki.