Zdrowie & uroda

Olej rzepakowy zawiera 10 razy więcej omega -3 niż oliwa z oliwek. Jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin E i K.

Olej rzepakowy w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych

Olej w profilaktyce chorob sercowo-naczyniowych

Olej rzepakowy pod względem składu i proporcji kwasów tłuszczowych wypada najkorzystniej spośród całej gamy dostępnych olejów roślinnych w odniesieniu do zaleceń żywieniowych. Przede wszystkim zawiera najmniej z wszystkich tłuszczów kwasów nasyconych, co jest pożądane w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. To również źródło wielonienasyconych kwasów omega-6 oraz omega-3, w dodatku w idealnej proporcji 2:1, która z punktu widzenia żywieniowego korzystnie wpływa na nasz stan zdrowia. To najcenniejsza grupa kwasów tłuszczowych, która jest niezbędna do właściwego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Muszą być one dostarczane z pożywieniem ponieważ nasz organizm ich nie wytwarza.

Czy w takim razie olej rzepakowy jest zdrowy? Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 odgrywają ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowej pracy mózgu i oczu. Pomagają też w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. NNKT korzystnie oddziaływują na serce i układ krążenia.

Czy picie oleju rzepakowego jest zdrowe? Naukowcy zalecają spożywać 2 łyżki oleju rzepakowego dziennie, aby uzupełniać niedobory w diecie cennych kwasów tłuszczowych. W szczególności chodzi tu o właściwości NNKT omega-3. Jego zbawienny wpływ na zdrowie odnotowano nie tylko w profilaktyce chorób układu krążenia.

kwasy nasycone

Olej rzepakowy, a cholesterol

Olej rzepakowy a cholesterol

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 zawarte w oleju rzepakowym wpływają na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. To o czym również należy pamiętać to to, że olej z rzepaku zawiera aż 60% pożądanego kwasu oleinowego. Zastąpienie tłuszczów nasyconych w diecie tłuszczami nienasyconymi przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Kwas oleinowy (czyli z grupy Omega-9) jest tłuszczem nienasyconym. Warto wspomnieć również o zawartych w oleju rzepakowym sterolach roślinnych, które również pomagają utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu we krwi.

Rola tłuszczów i oleju rzepakowego w diecie rozwijającego się dziecka

Tluszcze w diecie dziecka

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju rzepakowych mają znaczący wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój dziecka już w pierwszych miesiącach jego życia. Znaczącą rolę przypisuje się zawartej w mleku kobiecym frakcji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 oraz omega-3, a także ich pochodnym długołańcuchowym. Dostarczają dziecku niezbędnych wartości odżywczych. Sam olej rzepakowy może być spożywany przez kobiety w ciąży oraz dzieci od 6 miesiąca życia. Obecność tłuszczów w diecie dziecka, a zwłaszcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), jest bardzo ważna. To właśnie w oleju rzepakowym zawarte są cenne kwasy: linolowy LA (omega-6) i alfa-linolenowy ALA (omega-3) należące do grupy NNKT, które są potrzebne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dzieci. Zgodnie z rekomendacją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tłuszcze powinny dostarczać ok. 30-45 proc. całodobowego zapotrzebowania na energię u dziecka. Oznacza to, że w codziennej diecie niemowlęcia powinno znaleźć się 10-20 g oleju roślinnego. 1-2 łyżki oleju rzepakowego dziennie pokryją zapotrzebowanie na kwasy omega-6 i omega-3 w diecie najmłodszych. Dostarczają cennych i naturalnych wartości odżywczych. Eksperci szczególnie polecają olej rzepakowy, ze względu na jego właściwości. Wspomaga prawidłowy rozwój wzroku u niemowląt do 12 miesiąca życia. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Odrobinę oleju można dodawać do zupy i przecierów warzywnych. Idealnie nadaje się do sosów, ale również można maczać w nim chleb i uczyć dziecka zdrowych nawyków żywieniowych.

Stosunek omega3 do omega6

Olej rzepakowy i witaminy

Witaminy w oleju rzepakowym

Oleje roślinne oprócz tego, że pomagają „transportować” witaminy, są same w sobie ich źródłem. Olej rzepakowy i zawarte w nim tłuszcze to naturalne bogactwo, które uzupełnia jeszcze kompleks witamin. Witamina E, K, prowitamina A nie tylko odżywiają nasze komórki, ale wpływają również korzystnie na całe nasze ciało. Zbilansowany plan żywieniowy uwzględniający olej rzepakowy pozwala zachować w pełni nasze zdrowie.

Witamina E zawarta w oleju rzepakowym wpływa na ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami na tle oksydacyjnym. Jest naturalnym przeciwutleniaczem wpływającym regenerująco na komórki organizmu. Już jedna łyżka oleju rzepakowego pokrywa ok. 50% zapotrzebowania organizmu na witaminę E.

Witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Pomaga w utrzymaniu zdrowych kości. Olej rzepakowy zawiera też prowitaminę A zwaną betakarotenem.

Witamina E obecna w oleju rzepakowym wpływa też na ochronę przed utlenianiem kwasów omega-3. Dzięki niej są one dłużej trwałe i aktywne metabolicznie.

Olej rzepakowy to prawdziwa skarbnica odżywczych składników bogatych w antyoksydanty. Omega-6, omega-3, witaminy: E i K, prowitamina A, sterole roślinne pomagają naszemu organizmowi od wewnątrz. A od zewnątrz? Jakie właściwości kosmetyczne ma olej rzepakowy?

Olej rzepakowy wlasciwosci kosmetyczne

Wiele dostępnych na rynku kosmetyków opiera swoje składy na surowcach naturalnych. Olej rzepakowy i występujące w nim składniki to prawdziwa kwintesencja tego czego potrzebuje nasza skóra. Dlatego warto wiedzieć, że olej rzepakowy znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Ma on neutralny zapach. Jest nieinwazyjnym składnikiem, który pozwoli nie tylko nadać odpowiednią konsystencję kosmetykom (tym produkowanym na skalę masową oraz w domowym zaciszu) ale również dostarczy wielu wartości odżywczych. Olej rzepakowy zawiera witaminę E. Ma ona wpływ na ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami na tle oksydacyjnym. Chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Pomaga nam walczyć z oznakami starzenia. Odbudowuje naszą skórę. Jedna łyżka oleju rzepakowego pokrywa ok. 50% zapotrzebowania organizmu na witaminę E. Wspomniana witamina ma korzystny wpływ na wygląd naszej skóry i jej prawidłową elastyczność. Dlatego trzeba ją dostarczać nie tylko od zewnątrz, ale również w odpowiednio zbilansowanej diecie, bogatej w antyoksydanty. Istotną rolę odgrywa również prowitamina A, znana też pod nazwą beta-karotenu, mająca – podobnie jak witamina młodości – działanie antyoksydacyjne. Olej rzepakowy zawiera beta-karoten, stąd też potrawy przygotowane z jego dodatkiem znakomicie wspomogą codzienną pielęgnację i pozwolą nam dłużej cieszyć się pięknym wyglądem. A jak stosować olej rzepakowy w kosmetyce?

Pomysły na wykorzystanie oleju w domowych kosmetykach

twarz

Do twarzy

Chcesz ekspresowo zregenerować i nawilżyć suchą i zmęczoną skórę Twojej twarzy? Delikatnie podgrzej kilka łyżek oleju rzepakowego. Ciepły olej rozsmaruj na wcześniej oczyszczonej skórze twarzy. Pozostaw aż olej wsiąknie wgłąb skóry. Miękka i nawilżona skóra będzie prezentować się pięknie. Kolejnym sposobem na regenerację i odżywienie skóry twarzy jest maska składająca się z oleju rzepakowego, miodu, soku z cytryny i rozgniecionego banana. Wymieszaj wszystkie składniki. Nałóż na twarz i pozostaw na kilkanaście minut. Spłucz. Skóra Twojej twarzy będzie odżywiona, delikatna w dotyku i promiennie rozświetlona.

wlosy

Maska odżywcza na włosy

Szybka maska regenerująca dla Twoich włosów jest w zasięgu Twojej ręki. Kilka łyżek oleju rzepakowego wymieszaj z jajkiem oraz miodem. Nałóż na włosy. Przykryj je. Po kilkunastu minutach spłucz całość letnią wodą i umyj lekkim szamponem. Twoje włosy będą miękkie w dotyku oraz lśniące.

cialo

Na całe ciało

Olej rzepakowy to idealna baza pod peeling do ciała. Do kilku łyżek oleju dodaj soku z cytryny oraz fusy ze świeżo zaparzonej kawy. Całość wymieszaj. Powstałą papkę nanieś na ciało i energicznie masuj. Twoja skóra będzie delikatna w dotyku oraz odpowiednio nawilżona. Możesz również przygotować olejek do masażu. Do około 25 ml rafinowanego oleju rzepakowego dodajemy po ok. 10-15 kropli wybranych olejków eterycznych, energicznie mieszamy i gotowe! Nic tylko korzystać i w pełni oddać się błogiemu lenistwu.

dlonie

Na dłonie

Olejowanie paznokci to zabieg dzięki któremu nasze paznokcie będą odpowiednio nawilżone, zregenerowane. Olej rzepakowy mieszamy z olejem rycynowym albo arganowym. Powstałą mieszaninę podgrzewamy w garnku lub mikrofali, tak aby nabrała ciepła. Przelewamy do miseczki. Przez około 10-15 minut trzymamy w niej nasze paznokcie. Ciepła mieszanina olejków szybciej wniknie w głąb paznokcia. Dzięki temu będą one bardziej odżywione i zregenerowane. Taki zabieg warto wykonywać 2 razy w tygodniu. Po tym okresie będziemy mogli zobaczyć pożądane efekty.

Olej rzepakowy dla serca

Więcej informacji

Co odróżnia olej rzepakowy od innych tłuszczów

Więcej informacji

Na czym smażyć?

Więcej informacji